Najczęstsze powikłania chorób wenerycznych

Zakażenie chorobą weneryczną nie zawsze jest związane z pojawieniem się widocznych problemów zdrowotnych. Wiele osób nie ma świadomości, iż są nosicielami groźnych patogenów, a wciąż zbyt mała część kobiet i mężczyzn przeprowadza regularne badania. Nieleczona infekcja bakteryjna lub wirusowa może powodować różnorodne komplikacje zdrowotne. Dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie choroby wenerycznej jak w najkrótszym czasie i podjęcie leczenia odpowiednimi preparatami farmaceutycznymi.

1) Poronienia

Wiele kobiet dowiaduje się o chorobie wenerycznej podczas badań zleconych po nieudanych próbach zajścia w ciążę lub po poronieniu. Nie każda infekcja weneryczna powoduje pojawienie się niepokojących objawów, ale bardzo często powodują one niemożność zajścia w ciążę lub poronienie. Bakterie i wirusy chorobotwórcze są w stanie przeniknąć przez łożysko i uszkodzić płód. Poronienie jest naturalną reakcją organizmu na przerwanie patologicznej ciąży.

Powikłania chorób wenerycznych

2) Bezpłodność

Przewlekłe stany zapalne narządów płciowych mogą powodować pojawienie się zrostów lub ropni na jajowodach i nasieniowodach, powodując ich niedrożność. Niedrożność jajowodów powoduje zatrzymanie się zapłodnionej komórki jajowej w kanale jajowodu. Ciąża nadal się rozwija aż do pęknięcia jajowodu, co skutkuje poronieniem oraz obfitym krwotokiem, który może zagrażać życiu. U kobiet dodatkowo podczas zakażenia chorobą weneryczną często dochodzi do zmian w błonie śluzowej macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie zarodka i zwiększa ryzyko samoistnego poronienia. U mężczyzn dochodzi do zmniejszenia ilości produkowanej spermy, zawiera ona również większą liczbę uszkodzonych plemników.

3) Zapalenie prostaty

Jest to bardzo częsta choroba dotykająca mężczyzn. Występuje głównie jako powikłanie nieleczonej infekcji płciowej. Drobnoustroje chorobotwórcze docierają wraz z krwią do gruczołu krokowego i wnikają do niego. Powoduje to częstomocz, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Należy jak najszybciej rozpocząć leczenie obejmujące podanie antybiotyku dożylnie o szerokim polu działania, a następnie kontynuowanie kuracji doustnie. Leczenie trwa kilka tygodni, ponieważ warstwy błon komórkowych chroniących gruczoł stercza są mniej przenikliwe dla antybiotyków.

4) Rak szyjki macicy

Kobiety, które podczas stosunku seksualnego zarażą się wirusem HPV są narażone na pojawienie się raka szyjki macicy. Według statystyk podłożem prawie 70% zachorowań na raka szyjki macicy jest właśnie wirus HPV. Rak zaczyna się rozwijać w momencie, w którym uszkodzone tkanki nabłonka szyjki macicy zakażone wirusem HPV zaczynają się namnażać bez kontroli przez mechanizmy komórkowe.

Zamów produkty przez Internet z Darmową przesyłką (nasi lekarzy wystawią receptę po wypełnieniu formularza konsultacji medycznej)